Darmowa dostawa od 120,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prać bawełnę, by nie straciła atrakcyjnego wyglądu?

2023-02-26
Jak prać bawełnę, by nie straciła atrakcyjnego wyglądu?

Największą popularnością wśród tkanin bez wątpienia cieszy się bawełna. Chętnie sięgamy po uszytą z niej odzież, pościel lub tekstylia domowe. Dlaczego? Naturalny materiał otula miękkością, znakomicie chłonie wilgoć i zapewnia skórze dostęp powietrza. Do jego zalet należy także trwałość i atrakcyjny wygląd. Jak prać bawełnę, by zatrzymać go na dłużej? Poznaj zasady pielęgnacji tkanin bawełnianych i wprowadź je w życie.

Jak prać bawełnę ręcznie?

Jesteś zwolennikiem prania ręcznego? Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób pozbyć się zabrudzeń z tkaniny bawełnianej. Zanim jednak przystąpisz do działania, zapoznaj się z informacjami, zawartymi na metce produktu. Znajdziesz tam cenne wskazówki od producenta, dotyczące nie tylko prania, ale też suszenia i prasowania bawełnianego wyrobu. Przygotuj także łagodny środek do prania. Zwróć uwagę na jego skład zwłaszcza wtedy, gdy pierzesz pościel lub ubrania małego dziecka.Piorąc bawełnę ręcznie, warto zastosować również środek do zmiękczania tkanin, który uczyni tkaninę jeszcze bardziej miękką i przytulną. Przy pomocy wysokiej jakości detergentu usunięcie plam z odzieży czy pościeli nie powinno być problemem. Bawełna należy do wytrzymałych materiałów, które nie tracą atrakcyjnego wyglądu już po pierwszych praniach. Jeśli jednak masz w zwyczaju mocno wykręcać wypraną odzież, by usunąć z niej wodę, zachowaj ostrożność. Możesz w ten sposób zniekształcić bawełnianą tkaninę i doprowadzić do tego, że odzież straci swoją początkową formę.

Jak prać bawełnę w pralce?

Aby przywrócić czystość bawełnianej tkaninie możesz wykorzystać także pralkę. Ten sposób pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i energii. Nie musisz przy tym obawiać się o zniszczenie bawełny. Pranie w pralce nie powinno jej zaszkodzić pod warunkiem, że będziesz trzymać się kilku zasad. Po pierwsze, nigdy nie zapominaj o segregacji prania pod względem kolorów. Jeśli wypierzesz białe rzeczy z kolorowymi, stracą one swój śnieżnobiały odcień, szarzejąc lub żółknąc.Aby zachować intensywność koloru tkaniny na dłużej, pierz bawełnianą odzież na lewej stronie. Pomogą Ci w tym także specjalne środki piorące i płyny do płukania, które zatrzymują barwnik. Gdy pranie bawełny w pralce dobiegnie końca, wyciągnij wilgotne ubrania i rozciągnij je, by zapobiec ich kurczeniu się. Unikaj zbyt mocnego odwirowywania bawełnianych tkanin. Mogą wówczas powstać trudne do usunięcia zagniecenia, a prasowanie zajmie Ci wówczas więcej czasu niż zwykle.

Pranie bawełny - temperatura

Podczas prania bawełnianych tkanin znaczenie mają nie tylko metoda prania oraz rodzaj zastosowanego środka piorącego, ale też temperatura wody. W ilu stopniach prać bawełnę? Wiele zależy od rodzaju materiału oraz od jego koloru. Informacja o zalecanej temperaturze z pewnością została umieszczona przez producenta na metce bawełnianej odzieży, np. bawełniane kocyki niemowlęce AGBO należy prać w 30⁰C. Jeśli masz do czynienia z uciążliwą plamą i obawiasz się, że w tak niskiej temperaturze nie zniknie, zamiast ją podnosić, wypierz zabrudzone rzeczy jeszcze raz. W przeciwnym razie kolory odzieży mogą stracić na intensywności. Często jednak kolorową odzież bawełnianą można prać nawet w 60⁰C, a białą - aż w 90⁰C!Temperatura prania bawełny zależy również od jej rodzaju. Jeśli czapka, bluzka lub kocyk składają się w 100 % z przędzy bawełnianej, zwykle można je prać w wyższej temperaturze niż w przypadku bawełny z domieszką włókien sztucznych, np. poliestru. Wówczas lepiej nie przekraczać temperatury 40⁰C.

Pielęgnacja bawełny - domowe sposoby na zatrzymanie koloru

Obawiasz się, że w wyniku częstego prania kolory bawełnianej tkaniny wyblakną? Wykorzystaj domowe sposoby, by temu zapobiec. W celu utrwalenia koloru wystarczy dodać do ostatniego płukania odrobiny octu, a w przypadku niebieskich rzeczy - soli. Jeśli pierzesz białą odzież z bawełny zastosuj wybielacz, który zapewni jej śnieżnobiały odcień.Nie bez znaczenia jest jednak jakość tkaniny. Im będzie wyższa, tym lepszej trwałości możemy się spodziewać. Bawełniane produkty AGBO posiadają certyfikat Oeko-Tex. Są bezpieczne dla dzieci i niezwykle odporne na uszkodzenia. Cieszą się dużą popularnością wśród rodziców na całym świecie i służą dzieciom przez długi czas.

Pranie bawełny, jej suszenie i prasowanie

Aby tkanina nie straciła atrakcyjnego wyglądu, stosuj się do wskazówek producenta nie tylko podczas prania, ale też suszenia i prasowania. Optymalną metodą jest suszenie tkanin bawełnianych na stojącej suszarce. Jeśli jednak chcesz wykorzystać suszarkę bębnową, zastosuj niską temperaturę, by nie doprowadzić do skurczenia odzieży. Lepiej jednak tego unikać.Prasuj bawełnianą tkaninę tuż po jej wysuszeniu, by nie mieć problemów z usunięciem ewentualnych zagnieceń. Nie przekraczaj temperatury prasowania, wskazanej na metce produktu. W przypadku kocyków bawełnianych AGBO wynosi ona 110⁰C.

pixel