Darmowa dostawa od 120,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prać kocyk bambusowy? Praktyczne wskazówki dla rodziców

2021-05-04
Jak prać kocyk bambusowy? Praktyczne wskazówki dla rodziców

Materiał bambusowy i jego właściwości


Dlaczego kocyki bambusowe stały się tak popularne? Ich zalety można mnożyć. Są przewiewne, trwałe, ciepłe i bezpieczne dla wrażliwej skóry małych dzieci, posiadają właściwości antyalergiczne, antybakteryjne i antygrzybiczne i znakomicie chłoną zapachy. Bambus wykorzystywany jest do produkcji tkanin już od dawna. Obecnie materiał bambusowy wykorzystywany jest często do produkcji kocyków dla niemowląt, dostępnych w ofertach wielu znanych producentów.

Uprawa bambusa jest niezwykle prosta i nie wymaga zastosowania żadnych środków chemicznych, co czyni wykonaną z jego włókien tkaninę bezpieczną dla najmłodszych. Bambus rośnie szybko i nie potrzebuje dużo wody. Materiał bambusowy jest biodegradowalny. To bez wątpienia ekologiczny wybór. Jeśli szukasz przyjaznych dla środowiska produktów o wyjątkowych właściwościach, tkanina bambusowa będzie idealna dla Ciebie.

Pranie kocyka bambusowego

Mimo antybakteryjnych właściwości kocyka bambusowego, jego pranie to konieczność. Tylko w ten sposób zadbasz o właściwą higienę swojego dziecka. Jak zapewnić czystość okryciu z dzianiny bambusowej, a jednocześnie nie spowodować utraty jego właściwości? Czy można korzystać z pralki? A może w grę wchodzi wyłącznie pranie ręczne? Wiele wątpliwości budzi także metoda suszenia kocyka.

Zacznijmy od tego, jak często należy prać bambusowy kocyk. Jeśli jego właścicielem jest niemowlę, z pewnością częstotliwość prania będzie znacznie większa niż w przypadku bambusowych produktów, należących do dorosłych. Niemowlę może zaślinić okrycie lub zabrudzić je spożywanymi w trakcie spaceru przekąskami. Zagrożeniem dla czystości kocyka może być także pogoda, np. deszcz lub błoto. Bez wątpienia plamy stanowią wskazanie do prania, ale nie tylko. Nawet jeśli kocyk nie został zabrudzony, należy prać go regularnie, by nie dopuścić do rozwoju chorobotwórczych bakterii i przywrócić mu świeżość. Częstotliwość prania zależy przede wszystkim od intensywności użytkowania.

Jak prać kocyk bambusowy? Sprawdź metkę produktu

Zanim zajmiesz się kocykiem, sprawdź informacje, zawarte na metce produktu. Zalecenia, dotyczące jego prania mogą różnić się w przypadku okryć, pochodzących od różnych marek. Mimo że istnieją ogólne zasady prania kocyków bambusowych, najlepszym rozwiązaniem jest kierowanie się wskazówkami producenta. Upewnij się, czy metoda, którą masz zamiar zastosować nie zaszkodzi kocykowi i nie wpłynie na jego właściwości.

Na metce znajdziesz nie tylko informacje, dotyczące sposobu prania, ale też zalecanych środków piorących i metod suszenia okrycia.

Pranie kocyka - w pralce czy ręcznie?

W przypadku większości bambusowych kocyków zalecane jest pranie w pralce, przy zastosowaniu łagodnych, dedykowanych dzieciom środków piorących. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia kocyka w bębnie, warto wcześniej umieścić go w specjalnym woreczku do delikatnej odzieży, który zapobiegnie zaciągnięciu okrycia. Jeśli chcesz, by kolor kocyka pozostał bez zmian, pierz go z rzeczami w zbliżonych odcieniach. Wybierz delikatny program, a przed wyciągnięciem go z pralki, odwiruj, by pozbyć się nadmiaru wody. Liczba obrotów nie powinna przekraczać 800.

Ręczne pranie kocyka bambusowego może spowodować jego mechacenie. Pocierając mechanicznie okrycie, możesz doprowadzić do jego zniszczenia. Niektórzy producenci zalecają jednak ten sposób czyszczenia. Warto unikać wówczas silnego pocierania okrycia. Wystarczy zanurzyć je w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu i delikatnie zapierać.

W jakiej temperaturze prać koc bambusowy?

Równie ważna, co metoda prania jest jego odpowiednia temperatura. W ilu stopniach prać kocyki z dzianiny bambusowej, by ich nie zniszczyć? Instrukcję znajdziesz na metce, lecz najczęściej zalecane jest pranie okrycia w 30⁰C - 40ºC. Pod wpływem wyższej temperatury może dojść do uszkodzenia włókien bambusa, a co za tym idzie, utraty właściwości kocyka.


Z tego powodu lepiej unikać prasowania okrycia, a jeśli jest taka konieczność, zrób to przy użyciu lekko nagrzanego żelazka, po wcześniejszym przykryciu kocyka tkaniną.

Jak wyczyścić kocyk bambusowy? O czym należy pamiętać?

Liczy się także sposób suszenia. Ze względu na szkodliwy wpływ wysokiej temperatury na strukturę kocyka, zalecane jest unikanie jego suszenia w suszarkach bębnowych. Po wypraniu ułóż kocyk na płasko i pozostaw do wyschnięcia. Warto też zrezygnować z płynu do zmiękczania tkanin, który - podobnie, jak wysoka temperatura - szkodzi włóknom tkaniny.

Właściwa pielęgnacja bambusowego kocyka to skuteczny sposób na zapobieganie utracie jego właściwości. Trwałość okrycia zależy także od jakości jego wykonania. W ofercie AGBO znajdziesz modele z wysokogatunkowej przędzy, które zapewnią Twojemu dziecku bezpieczeństwo i komfort termiczny przez długi czas.

Polecane

pixel