Darmowa dostawa od 120,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prać kocyk dla noworodka? Praktyczne wskazówki dla świeżo upieczonych rodziców

2021-03-11
Jak prać kocyk dla noworodka? Praktyczne wskazówki dla świeżo upieczonych rodziców

Troszcząc się o zdrowie oraz komfort malucha, który niedawno przyszedł na świat, dbamy o wysoki poziom higieny jego ciała oraz przedmiotów w jego otoczeniu. Bez wątpienia należy do nich okrycie, chroniące maleństwo przed zimnem w trakcie spacerów lub drzemki w ciągu dnia. Pranie kocyka noworodka lub niemowlaka rodzi w gronie rodziców wiele pytań. Jak to zrobić, by przywrócić okryciu czystość, a jednocześnie nie pozbawić go swoich właściwości? Podpowiadamy.

Kocyk dla noworodka - niezbędny element dziecięcej wyprawki

Kompletowanie dziecięcej wyprawki ma miejsce jeszcze przed narodzinami nowego członka rodziny. Nie może w niej zabraknąć ciepłego, a zarazem przewiewnego kocyka, który zabezpieczy dziecko przed zimnem i skutecznie odprowadzi wilgoć. Coraz częściej rodzice wybierają dla swoich pociech kocyki z naturalnych tkanin, takich jak wełna, bawełna oraz bambus, posiadający m.in. właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne. Odpowiedź na pytanie: jak prać kocyk dla dziecka w dużej mierze zależy od rodzaju materiału, z jakiego został wykonany. Zanim zabierzesz się do prania, zapoznaj się ze wskazówkami producenta. Możesz je znaleźć na metce produktu.

Nie czekaj z praniem kocyka do chwili, gdy pojawią się na nim zabrudzenia. Pierwsze pranie powinno odbyć się zanim otulisz nim noworodka, czyli przed pierwszym użyciem. Regularnie poddawaj kocyk praniu, by przywrócić mu świeżość. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, gdy częstotliwość stosowania kocyka przez dziecko jest duża oraz gdy wykorzystywany jest jako okrycie podczas spacerów.

Jak prać kocyk bambusowy dla dziecka?

Piorąc kocyk zgodnie ze wskazówkami producenta, nie musisz obawiać się, że straci miękkość oraz atrakcyjny wygląd. Jeśli posiadasz kocyk bambusowy AGBO, unikaj jego prania w pralce. Kocyk nie straci swoich właściwości, jeśli będziesz prać go ręcznie, w temperaturze 30⁰C. Na metce produktu znajdziesz nie tylko wskazówki dotyczące prania, ale też suszenia i prasowania kocyka, a także informacje o środkach chemicznych, które mogą zaszkodzić kondycji kocyka. Ręczne pranie kocyka bambusowego powinno być niezwykle delikatne. Zbyt silne pocieranie może spowodować powstanie nieestetycznych zmechaceń.

Jeśli chcesz wyprać kocyk w pralce, włącz delikatny program. Dobrym pomysłem będzie także umieszczenie kocyka w specjalnym woreczku do prania bielizny, by zapobiec jego uszkodzeniu w bębnie pralki. W przypadku prania kocyka w pralce, zastosuj temperaturę 30⁰C i wirowanie 800 obrotów/min. Susz kocyk na płasko. Unikaj suszarki bębnowej oraz wybielaczy, które mogą zniszczyć tkaninę.

Jak prać kocyk z bawełny dla noworodka?

Bawełniane kocyki zapewniają dostęp powietrza, znakomicie odprowadzają wilgoć, a przy tym chronią przed chłodem. Rodzice chętnie po nie sięgają, ponieważ są miękkie, naturalne i zapewniają komfort dziecku. Jak prać kocyk dla noworodka z bawełny? AGBO zaleca pranie bawełnianych kocyków w pralce, w temperaturze nieprzekraczającej 30⁰C. Podobnie jak w przypadku bambusowych kocyków, tutaj także warto ustawić pralkę na delikatny program. Aby pozbyć się nadmiaru wody z okrycia, zastosuj wirowanie. Zadbaj jednak o to, by liczba obrotów na minutę nie przekraczała 600.

Jeśli chcesz pozbyć się zagnieceń z kocyka, wyprasuj go. Temperatura żelazka nie powinna być wyższa niż 110⁰C. Ze względu na to, że bębnowa suszarka mogłaby spowodować uszkodzenie włókien kocyka, najlepszym sposobem na jego wysuszenie jest rozłożenie go na płaskim podłożu. Stosowanie wybielacza także i tym razem nie będzie dobrym pomysłem. Jeśli bawełniany kocyk straci swój pierwotny kształt, zmocz go i wysusz na płasko ponownie, a przywrócisz mu wcześniejszą postać.

Wełniany kocyk dla noworodka - jak prać?

Na zimowe spacery znakomitym wyborem będą kocyki z wełny merino, która skutecznie chroni przed chłodem, a jednocześnie zapobiegnie przegrzaniu Twojego maleństwa. Wielu rodziców ma jednak obawy, że nie uda im się odpowiednio zadbać o czystość i kondycję wełnianego kocyka. Jego właściwa pielęgnacja jest inwestycją w trwałość okrycia. Jak prać kocyk z wełny merino? Mimo że większość należących do dziecka rzeczy należy wyprać przed pierwszym użyciem, w przypadku wełnianego kocyka nie ma takiej konieczności. Wełnę merino bowiem można odświeżyć poprzez wietrzenie.

Ze względu na fakt, że wełna merino nie chłonie zapachów i pokryta jest lanoliną, czyli naturalnym tłuszczem zwierzęcym, częste pranie wełnianego kocyka nie jest wskazane. Jeśli jednak pojawią się na nim zabrudzenia, zamocz zaplamioną tkaninę w wodzie z dodatkiem płynu do prania wełny. Unikaj pocierania zabrudzonego miejsca. Po usunięciu plamy nie wykręcaj kocyka. Delikatnie usuń nadmiar wody i pozostaw wełniany kocyk do wyschnięcia na płasko.

Kocyk z wełny merino możesz także wyprać w pralce, na dedykowanym do prania wełny programie. Wirowanie w tym przypadku należy jednak ograniczyć do 200 obrotów/min lub zupełnie z niego zrezygnować, by nie ryzykować zniszczeniem okrycia. Wełniany kocyk nie wymaga prasowania.

Piorąc kocyk dla niemowlaka lub noworodka pamiętaj o stosowaniu wyłącznie delikatnych, dedykowanych małym dzieciom środków piorących, które nie podrażnią skóry maleństwa. Powodzenia!

pixel